Pedals Wahoo SPEEDPLAY Zero (WFPRZ1S53)
Product code: PEDL353
Ask about a product
close
INQUIRY ABOUT PRODUCT
Description - Pedals Wahoo SPEEDPLAY Zero (WFPRZ1S53)
Product technical specifications
  • Physical Dimensions: 3.9" x 2" x 2"
  • Weight: 222 g
  • Stack Height: 11.5 mm (3 hole) 8.5 (4 hole)
  • Q Factor: 53 mm, 56 mm , 59 mm, or 65 mm
  • Body Material: Grivory
  • Spindle Material: Stainless Steel
  • Bearing Type: Triple Sealed Cartridge and Needle Bearings
  • Cornering Clearance: 39°
  • Cleats: Standard Tension Included
  • Release Angle: Micro Adjustable from 0° to 7.5°
  • Pedal Float: Adjustable from 0° to 15°
  • Cleat Fore-Aft Adjustability: Up to 13 mm
  • Cleat Left-Right Adjustability: Up to 8 mm
  • Walkable Cleat: Yes (adaptor included)
Additional Tools Required for Assembly: #2 Philips Head Screwdriver and 8 mm Allen Wrench