Pedals with powermeters Wahoo POWRLINK Zero dual-sided (WFPRX1S55)
Product code: PEDL346
Ask about a product
close
INQUIRY ABOUT PRODUCT
Description - Pedals with powermeters Wahoo POWRLINK Zero dual-sided (WFPRX1S55)
Product technical specifications
  • Physical Dimensions: 9 x 4 cm
  • Weight: 276 g
  • Stack Height: 13 mm (3 hole)
  • Q Factor: 55 mm
  • Body Material: Grivory
  • Spindle Material: Stainless Steel
  • Bearing Type: Triple Sealed Cartridge and Needle Bearings
  • Cornering Clearance: 39°
  • Cleats: Standard Tension Included (Easy Tension Compatible)
  • Release Angle: Micro Adjustable from 0° to 7.5°
  • Pedal Float: Adjustable from 0° to 15°
  • Cleat Fore-Aft Adjustability: Up to 13 mm
  • Cleat Left-Right Adjustability: Up to 6 mm